لکه بینی در ماه دوم بارداری خطرناک است؟

لکه بینی در ماه دوم بارداری و به طور کلی سه ماهه اول بارداری احتمال زیادی دارد و آن هم به دلیل حساسیت این دوران است. لکه بینی نگرانی شایع بسیاری از خانمهای باردار است و حدود ۲۰ درصد از خانمها در طول سه ماهه اول بارداری لکه بینی دارند. اما لکه بینیلزوما نشانه بدی نیست بنابراین هر زمان متوجه آن شدید بهتر است یک نفس عمیق بکشید و با پزشکتان تماس بگیرید. این مطلب به شما کمک میکند علت لکه بینی به ویژه در ماه دوم بارداری را بهتر بدانید و با آگاهی بیشتری نزد پزشک بروید.

علت لکه بینی در ماه دوم بارداری

۱٫ خونریزی لانه گزینی

یکی از شایعترین علل لکه بینی در اوایل بارداری خونریزی لانه گزینی است. خونریزی لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم میچسبد. طی این اتفاق چند روز لکه بینی ادامه خواهد داشت. این لکه بینی پیش از ماه دوم بارداری و حتی زمانی است که خانم اطلاعی از بارداری خود ندارد و دقیقا به همین دلیل ممکن است با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود.

لکه بینی در دوران بارداری

۲٫ پولیپ دهانه رحم

یکی دیگر از علل رایج لکه بینی در ماههای اول بارداری پولیپ دهانه رحم است که در بارداری به دلیل افزایش هورمون استروژن احتمال خونریزی آن وجود دارد. این اتفاق به دلیل وجود عروق خونی زیاد در بافت اطراف گردن رحم در طول بارداری می افتد. به همین دلیل رابطه جنسی و معاینه به وسیله متخصص زنان میتواند باعث خونریزی شود.

۳٫حاملگی مولار

حاملگی مولار یک بیماری نادر است که طی چند هفته بعد از لقاح جفت تبدیل به یک توده کیستی میشود. این بیماری همراه با خونریزی قهوه ای تیره، حالت تهوع، استفراغ و گرفتگی شدید است.

۴٫سقط جنین

سقط جنین یا از دست رفتن بارداری قبل از هفته ۲۰ بارداری اغلب به دلیل نقص کروموزومی جنین اتفاق می افتد اما میتواند به دلیل عوامل هورمونی دیگر هم باشد. در این مورد لکه بینی و بعد خونریزی شدید واژینال (احتمالا لخته همراه با بافت) همراه با کمردرد و شکم درد ناگهانی و کاهش علائم بارداری اولیه مانند حساسیت سینه و تهوع صبحگاهی اتفاق می‌افتد.

دل درد از علائم سقط جنین، لکه بینی در بارداری

۵٫عفونت

برخی اوقات خانمها دچار عفونتهای ناشی از بیماریهای مقاربتی میشوند که به آن عفونت کلامیدیا میگویند. این نوع عفونت موجب خونریزی گردن رحم میشود که معمولا با درمان پزشک مسئله برطرف میشود.

۶٫ معاینه فیزیکی

بدون شک در ماه دوم بارداری پزشک یک معاینه لگنی انجام خواهد داد که میتواند تا ۲۴ ساعت بعد از معاینه لکه بینی را باعث شود.

دلایل دیگر لکه بینی در بارداری

حتی اگر پولیپ وجود نداشته باشد چند دلیل واضح برای لکه بینی در ماههای اول بارداری وجود دارد:

  • رابطه جنسی
  • سونوگرافی واژینال
  • ورزش سنگین/ بلند کردن شی سنگین

نکات مهم در لکه بینی بارداری

لکه بینی در دوران بارداری در اغلب موارد غیرطبیعی نیست اما بهتر است با پزشک در این مورد مشورت شود. خبر خوب این است که نیمی از زنانی که دچار لکه بینی یا خونریزی در دوران بارداری میشوند بارداری سالم داشته و نوزاد سلامتی را به دنیا می آورند.
به منظور مدیریت لکه بینی در دوران بارداری و سلامت بارداری رعایت نکات زیر میتواند کمک کننده باشد:

  • استراحت بیشتر در طول روز
  • بالا نگهداشتن پاها
  • آبرسانی کافی به بدن
  • کاهش فعالیت فیزیکی
  • ممنوعیت حمل بار بیشتر از ۵ کیلوگرم
اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *